CZE | ENG

Projekty

ONE LINE - lomy Marianka

Mezinárodní studentská soutěž Xella
Ocenění Žlutá karta katedry architektury.
Cena časopisu Projekt Revue
Cena časopisu Realizace staveb

Zadání chápu tak, že v dané lokalitě je patrně nedostatek kulturního i sportovního vyžití. Outdoorový sport je pro tuto oblast více než vhodný. Vylézt po moderní, několikastupňové lezecké stěně na vrchol většího lomu, občerstvit se, půjčit si horské kolo a projet se, zjistit něco o lokalitě v informačním centru, vyběhnout si na čas náročnou trasu ze dna lomu, sednout si na přírodní tribunu kolem trati na cyklotrial, sestoupit a brouzdat se rychle tekoucí vodou, jít do sauny a následně skočit do ledové vody venkovního bazénu, nakonec se večer jít projít s přáteli kolem lomu = všechny tyto činnosti by se v návrhu měly zohlednit. Klíčem pak zůstává cílová skupina obyvatel, pro které by bylo takovéto středisko určeno. Osobně si myslím, že kdyby se lokalita orientovala pouze na adrenalinové sporty jako je bungee jumping, cliff diving, sportovní či skalní lezení nebo lanové centrum, stala by se z ní spíše jedna velká atrakce. Protože by podobné centrum v okolí neexistovalo, přitahovalo by pouze jeden typ lidí, kteří by se sem hromadně sjíždeli. Pro tamní obyvatele by pak bylo spíše překážkou. Nová výstavba by měla podpořit lokální ekonomiku i ekologii. To jest lokální produkci, lokální kulturu, měla by návštěvníky lákat na něco, co najdou jen v tomto kraji. Pokud by se jednalo o hotel, 4 hvězdičky nepřipadají v úvahu. Lidé dnes jezdí za něčím zvláštním, jedinečným a za něčím v čem se odráží tradice onoho místa. Násilně do lokality vložit něco, co tam dříve nebylo rozhodně není trvale udržitelné.

Proto si myslím, že by bylo dobré určité funkce, samozřejmě ne všechny, vypustit, orientovat se pouze na některé a souběžně se zabývat i kulturou či dokonce spiritualitou onoho místa. Jakási poezie je přítomna v každé krajině, proto by bylo dobré do určitých míst zasadit takové funkce, které by genius loci přírody, stromů, kamene i lidmi stvořeného lomu návštěvníkovi přiblížily. I tamní umělci by se mohli účastnit na tomto projektu. Mezi takové nové funkce by mohl patřit například přírodní amfiteátr, polootevřená rozjímatelna, malá zpevněná plocha pro open-air výstavy. Neškodila by i určitá periodika. Například každý měsíc by se zde nějaká budova či exteriérové sochy pravidelně obměňovaly, pořádaly by se zde naučné kurzy a podobně. Tamní materiály by se měly zohlednit i při výstavbě – tudíž použít kámen, který se v lomu dlouho těžil.

Rád bych funkce pokud možno spojil systémem cyklostezek a pěších cest – ať už náročných či jednoduchých. Na těchto cestách by pak bylo vhodné umístit lavičky, odpadkové koše a další mobiliář. Již zmíněné přírodní amfiteátry, zpevněné plochy pro sochy, přístřešky by rovněž mohly obzvláštnit určitá místa a sochařská výzdoba podél cest by byla také inspirativní. Pro méně sportovně laděné návštěvníky by byla připravena galerie či rozjímatelna.
ONE LINE - lomy Marianka
ONE LINE - lomy Marianka ONE LINE - lomy Marianka ONE LINE - lomy Marianka ONE LINE - lomy Marianka ONE LINE - lomy Marianka ONE LINE - lomy Marianka